
Psychoterapia grupowa jest procesem zawierającym rozpoczęcie, etap środkowy i zakończenie. Każda z tych części jest równie ważna. Pacjenci mają możliwość dzielenia się swoimi przeżyciami, obawami i dylematami pojawiającymi się na każdym z etapów z terapeutami oraz grupą .
Zarazem jest też metodą pracy psychoterapeutycznej, wymaga więc pewnych ram i zasad. Sesje odbywają się trzy razy w tygodniu, w wyznaczone dni i w określonym czasie. Prowadzone są przez 1-2 terapeutów. Podczas sesji terapeutycznej nad przedstawionym problemem pracuje zwykle jedna osoba. Pozostali pacjenci zadają pytania, dzielą się swoimi uwagami, refleksjami, fantazjami, hipotezami dotyczącymi omawianego tematu.
W terapii nie ma miejsca na dawanie rad, podobnie jak nie ma miejsca na wzajemne ocenianie czy wartościowanie zachowań i postępowań innych.
Można dzielić się własnymi pomysłami i hipotezami, można wyrażać swoje uczucia, mówić o emocjach, jakie wywołuje w nas poruszana kwestia, bez oskarżania, oceniania, wartościowania itp. Jest to istotne, gdyż dzięki temu każdy z członków grupy terapeutycznej odczuwa, iż jest równie ważny ( co dodatkowo podkreśla siedzenie w kole) i może poczuć się bezpiecznie, co jest potrzebne do tego, by opowiadać o swoich niepokojach, trudnościach, obawach, bolesnych przeżyciach.
Terapeuta jest osobą, która pomaga odnaleźć i zrozumieć przyczyny pojawiających się objawów, objaśnia mechanizmy postępowania, wiąże różne pojawiające się w grupie hipotezy w całość. Pokazuje także interakcje zachodzące w samej grupie terapeutycznej, ich cel i znaczenie dla grupy.