powrót do strony głównej
O nasLeczenieZdjęciaZespól Kontakt Szkolenia

Etapy psychoterapii grupowej

terapia grupowa Psychoterapia grupowa jest procesem zawierającym rozpoczęcie, etap środkowy i zakończenie. Każda z tych części jest równie ważna. Pacjenci mają możliwość dzielenia się swoimi przeżyciami, obawami i dylematami pojawiającymi się na każdym z etapów z terapeutami oraz grupą .

Zarazem jest też metodą pracy psychoterapeutycznej, wymaga więc pewnych ram i zasad. Sesje odbywają się trzy razy w tygodniu, w wyznaczone dni i w określonym czasie. Prowadzone są przez 1-2 terapeutów. Podczas sesji terapeutycznej nad przedstawionym problemem pracuje zwykle jedna osoba. Pozostali pacjenci zadają pytania, dzielą się swoimi uwagami, refleksjami, fantazjami, hipotezami dotyczącymi omawianego tematu.

W terapii nie ma miejsca na dawanie rad, podobnie jak nie ma miejsca na wzajemne ocenianie czy wartościowanie zachowań i postępowań innych. Można dzielić się własnymi pomysłami i hipotezami, można wyrażać swoje uczucia, mówić o emocjach, jakie wywołuje w nas poruszana kwestia, bez oskarżania, oceniania, wartościowania itp. Jest to istotne, gdyż dzięki temu każdy z członków grupy terapeutycznej odczuwa, iż jest równie ważny ( co dodatkowo podkreśla siedzenie w kole) i może poczuć się bezpiecznie, co jest potrzebne do tego, by opowiadać o swoich niepokojach, trudnościach, obawach, bolesnych przeżyciach.

Terapeuta jest osobą, która pomaga odnaleźć i zrozumieć przyczyny pojawiających się objawów, objaśnia mechanizmy postępowania, wiąże różne pojawiające się w grupie hipotezy w całość. Pokazuje także interakcje zachodzące w samej grupie terapeutycznej, ich cel i znaczenie dla grupy.

Powrót do psychoterapii

  Psychoterapia  | Choreoterapia   | Muzykoterapia | Światłoterapia | Leczenie farmakologiczne | Klub pacjenta

Przychodnia Ochrony Zdrowia Psychicznego - Ruda Śląska Nowy Bytom - psychoterapia:terapia nerwic, lęków, depresji i zaburzeń odżywiania. Leczenie indywidualne i grupowe
Powered by TAFA ©
>